Blog > Komentarze do wpisu

Poradnik pozytywnego myślenia - Taniec z gwiazdami

(Silver Linings Playbook, 2012)

Reżyseria: David O. Russel

Scenariusz: David O. Russel

Grają (ci istotni): Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker, Julia Stiles

8/10

Warto choćby tylko dla Jennifer Lawrence, która za tę rolę dostała Oskara. Słusznie. Jest rewelacyjna. Tiffany chwyta za serce od pierwszego spotkania, a Lawrence wydaje się do tej roli stworzona. Co ciekawe jest którąś tam z kolei aktorką braną pod uwagę przy kompletowaniu obsady. Pierwszym wyborem była Zooey Deschanel, drugim Anne Hathaway, potem było jeszcze kilka. Reżyser przyznał, że przesłuchanie Lawrence miało być tylko formalnością, bo tak naprawdę nie chciał jej w tym filmie. Potem zmienił zdanie. Sama aktorka powiedziała, że rola jej się spodobała, bo Tiffany kompletnie się od niej różni.

Ale nie tylko z tego powodu warto ten film obejrzeć. To pierwszy film od ośmiu lat, czyli od „Za wszelką cenę”, który zgarnął tzw. „Wielką Piątkę”, czyli nominacje do Oskara w pięciu najważniejszych kategoriach (film, reżyser, scenariusz, obie główne role, wygrała tylko Lawrence). Cała obsada – łącznie z epizodami – jest świetna. Historia – wciągająca. Scenariusz – bez dziur, za to pełen fantastycznych drobiazgów, jak sportowe natręctwa ojca Pata (Robert De Niro w najlepszej możliwej wersji), czy jego przyjaciel z psychiatryka, który wciąż z niego ucieka. Film fajny i wyważony, balansujący na granicy pogodnej komedii i dramatu, ani przez moment nie przechylający się jednak na stronę tego drugiego. I to jest dla tej historii świetny wybór.

Scena warta uwagi:

W domu Pata awantura, bo ojciec twierdzi, że Tiffany przynosi pecha futbolistom Philadephia Eagles (nie będę rozwijał, to skomplikowane). Atmosfera dość napięta. Na to odzywa się Tiffany, która dość rzeczowo udowadnia panu Solitano, że nie ma racji. Przemowa robi wrażenie. - To sensowne tato, wszystko się zgadza – kwituje brat Pata. Mina Roberta De Niro - bezcenna.piątek, 11 października 2013, kubadybalski

Polecane wpisy