Blog > Komentarze do wpisu

Sekretne życie Waltera Mitty – Kwintesencja „Życia”

(The Secret Life of Walter Mitty, 2013)

Reżyseria: Ben Stiller

Scenariusz: Steve Conrad (na podstawie opowiadania „The Secret Life of Walter Mitty” Jamesa Thurbera)

Grają (ci istotni): Ben Stiller, Sean Penn, Shirley McLaine, Kristen Wiig

7/10

Zwykle takie filmy odkładam na później, a potem siedzę w kinie i oglądam jakiś chłam, zamiast iść na to, na co powinienem iść od razu. Ben Stiller zrobił remake filmu z 1947 r. i wyszło mu to bardzo fajnie. Miał zresztą powstać już w połowie lat 90-tych, bo syn producenta Samuela Goldwyna, Samuel junior, wymyślił sobie, że zrobi go jeszcze raz. Przez mniej więcej dekadę, do głównej roli, zdecydowanie komediowej, takiej, w której żart goni żart, był przymierzany Jim Carrey. Gdzieś w połowie ubiegłej dekady Waltera Mitty'ego miał już zagrać Owen Wilson, a po kilku latach zdecydowano się jednak na Mike'a Myersa. W 2010 r. rolę przyjął Sacha Baron Cohen. Oczywiście przez cały ten czas scenariusz przepisywano, a różne wytwórnie procesowały się o prawa do realizacji, jednocześnie odkładając ją na później.

Ostatecznie rolę zaproponowano Stillerowi, a gdy okazało się, że właściwie nie ma reżysera, oddano mu też reżyserię. I tu niespodzianka. Nie zrobił gagowej komedii, ale coś pomiędzy komedią romantyczną, filmem familijnym i przygodowo-podróżniczym (w klimacie najbardziej przypomina mi świetny „Przypadek Harolda Cricka” - jeśli to komedia, to niech będzie). Wyszło bardzo przyjemne, pogodne, odprężające kino. W dodatku z fajnymi epizodami Shirley McLaine i Seana Penna, z historią zamknięcia papierowego wydania magazynu „Life” w tle. Taki mały hołd.

Scena warta uwagi:

Wyjątkowo będzie o scenie, której włąściwie nie powinno być. W pewnym momencie jest w filmie nawiązanie do „Ciekawego przypadku Benjamina Buttona”. To scena, która kompletnie nie pasuje do reszty. Pasowałaby, gdyby istotnie zrobić komedię opartą na gagach, może ktoś o tym zapomniał w montażu. Nie psuje to jednak całości.poniedziałek, 05 maja 2014, kubadybalski

Polecane wpisy