Blog > Komentarze do wpisu

Transcendencja – Maszyna do życia

(Transcendence, 2014)

Reżyseria: Wally Pfister

Scenariusz: Jack Paglen

Grają (ci istotni): Johnny Depp, Paul Bettany, Rebecca Hall, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Kate Mara

4/10

„Siedzę sobie w kinie proszę pana... Normalnie... Patrzę, patrzę na to... No i aż mi się chce wyjść z... kina, proszę pana... I wychodzę...” - wyjaśniał swego czasu definicję transcendencji pewien lubiany aktor, w pewnym lubianym filmie. Z filmu Wally'ego Pfistera nie wyszedłem, ale nie znaczy to, że jest z nim dobrze. Pfister to – można powiedzieć – osobisty operator Christophera Nolana, którego filmy kręcił tak, że dostał za to trzy nominacje do Oskara („Batman: Początek”, „Prestiż”, „Mroczny Rycerz”), aż w końcu otrzymał nagrodę za „Incepcję”. I co do tej umiejętności, nie mam wątpliwości, ze ją ma. Tyle, że debiut reżyserski wypada blado. Choć są atrakcje, to są też dłużyzny, a dialogi niedobre, bardzo niedobre dialogi są.

„Transcendencja” jest próbą połączenia „Dwunastu małp” i „Terminatora” w jakiś rodzaj romansu, tylko nikt się chyba nie mógł zdecydować, co to właściwie ma być. Filmu nie ratują aktorzy, którzy bez wyjątku mieli na koncie dużo lepsze role, a Johnny Depp szybko (niestety) umiera, co (niestety) nie znaczy, że się z nim żegnamy. Zakończenie jest zaskakujące. Problem w tym, że scenarzysta mając do wyboru słabsze zakończenie, ale zaskakujące, lub bardziej logiczne i lepsze zakończenie, którego wszyscy się spodziewają, wybrał to pierwsze. Pewnie widząc miałkość scenariusza postanowił, że dobre chociaż to.

Scena warta uwagi:

Jakiś pomysł jest w pierwszej scenie, gdy człowiek przytrzymuje otwarte drzwi klawiaturą komputera. Jakiś zwrot jest gdy Tagger podaje Evelyn kartkę, a ta ją czyta. Więcej ciekawych scen nie ma.

P.S. Taka zagadka dla uważnych. W jakim innym filmie z gadającym po ludzku komputerem grał Paul Bettany? Wygooglajcie dopiero, gdy naprawdę stwierdzicie, ze nie wiecie. Ale to proste.niedziela, 18 maja 2014, kubadybalski

Polecane wpisy