Blog > Komentarze do wpisu

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy - Moc po raz siódmy

(Star Wars: The Force Awakens, 2015)

Reżyseria: J. J. Abrams

Scenariusz: Lawrence Kasdan, J. J. Abrams

Grają (ci istotni): Harrison Ford, Oscar Isaac, Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Domhnall Gleeson, Lupita Nyongo, Carrie Fisher, Mark Hamill, Andy Serkis, Max von Sydow

5/10

Wielbiciele serii na pewno będą zachwyceni. Klimat jest taki jak trzeba i - bez specjalnych udziwnień - jest tam wszystko to, co ma być w "Gwiezdnych wojnach", czyli dużo szturmowców, powietrzne pościgi w ciasnych przestrzeniach, toksyczne relacje rodzinne, pojedynek na miecze świetlne z odzianym w czerń astmatykiem, fryzury z lat 70-tych, knajpa (mordownia?) w stylu praskim oraz dziwna fauna pustynna. Do serii zatrudniono kilku fajnych, choć jeszcze nieopatrzonych aktorów (Adam Driver, Domhnall Gleeson, Lupita Nyongo i najbardziej opatrzony, choć nie tak bardzo, Oscar Isaac). Jeśli do tego dodać, że choć trup ściele się gęsto, to krwi prawie nie widać, a twórcy, pomni oskarżeń o szowinizm w doborze bohaterów, teraz w centrum głównego wątku osadzili kobietę i Afroamerykanina, dodając do tego pewne miłosne napięcie (choć bez pokazania choćby ćwierci cycka), to wychodzi film idealny dla amerykańskiej widowni. No i dla fanów Gwiezdnych wojen.

Ale reszta nie znajdzie w tym filmie niczego (dosłownie - niczego) nowego. Nie tylko niczego, czego nie byłoby w innych filmach gatunku. Niczego, czego nie byłoby w innych "Gwiezdnych wojnach". Pomysły twórców najwyraźniej się wyczerpały i nie zostało nawet nic na dnie. To dwie godziny lekkostrawnej bajki o walce dobra ze złem polegającej na tym, że źli mają laser, więc dobrzy muszą im ten laser rozwalić, bo sami zostaną nim rozwaleni. Innymi słowy jeśli w dzieciństwie kij od szczotki był dla was mieczem świetlnym, a pies robił za Chewbaccę, film wam się spodoba. Jeśli nie, to film do zapomnienia.

Scena warta uwagi:

Tak naprawdę wrażenie robią tylko zdjęcia z pustyni, kręcone naprawdę gdzieś w Abu Zabi, z eksplorowania zniszczonych statków kosmicznych. Są efektowne.

sobota, 19 grudnia 2015, kubadybalski

Polecane wpisy