Blog > Komentarze do wpisu

Bohemian Rhapsody – Świat Freddiego

(Bohemian Rhapsody, 2018)

 

Reżyseria: Bryan Singer, Dexter Fletcher

Scenariusz: Anthony McCarten

Grają (ci istotni): Rami Malek, Tom Hollander, Aidan Gillen, Mike Myers

6/10

Bardzo klasyczny film biograficzny. Jeśli spodziewacie się, że czegoś nowego dowiecie się i Queen i Freddiem Mercurym. Główny bohater zaczyna śpiewać w zespole, szybko odnosi sukces, komponuje nowe piosenki, koncertuje, imprezuje, rozstaje się z zespołem, dowiaduje się, że ma AIDS, z powrotem się schodzą i grają na Live Aid. Tyle. No może jeszcze w międzyczasie żeni się i rozchodzi z żoną. Cały film wydaje się złożony ze scen koncertowych – fakt, że zagranych bardzo wiernie, ostatnia scena w filmie to właśnie koncert podczas Live Aid i pełne 20 minut (choć niestety dla potrzeb filmu wycięto np. „We Will Rock You”) – i scen z komponowania piosenek, które akurat wypadają bardzo efektownie, przetykanych scenami z rozmowami o życiu, w czasie których padają raczej banalne kwestie.

Rami Malek, który chyba jest według specjalistów głównym kandydatem do zgarnięcia Oscara, włożył w granie lidera Queen mnóstwo energii i to widać na ekranie. Nie jest łatwo zagrać taką postać tak, żeby widzowie choć na chwilę zapomnieli, ze to aktor odgrywający Mercury’ego. A jemu się jednak udaje. Jeśli jednak jesteście ciekawi, czy sam śpiewa, to nie. Głos, którego w filmie pełno, to mieszanina głosu Maleka, nagrań Mercury’ego i głosu pewnego kanadyjskiego piosenkarza, specjalnie zatrudnionego do filmu. To sprawia, że rola trochę blednie, zwłaszcza jeśli mieć w pamięci, że np. Bradley Cooper w „Narodzinach gwiazdy” jednak gra i śpiewa zapijaczonym głosem samodzielnie.

Scena warta uwagi

Mrugnięciem do widza jest Mike Myers, który pojawia się kilka razy w filmie w roli zblazowanego dyrektora EMI Raya Fostera. Myers generalnie gra jedną miną – totalnego zniechęcenia - i nic mu się nie podoba. A warto pamiętać, że jeśli Bohemian Rhapsody kojarzy się z jakimkolwiek filmem, to przede wszystkim ze „Światem Wayne’a”.

Ściąga oscarowa

1. Roma 8/10
2. Green Book 8/10
3. Narodziny gwiazdy 7/10
4. Vice 7/10
5. Bohemian Rhapsody 6/10
6. Czarne Bractwo. BlacKkKlansman 3/10

 

Do obejrzenia: „Czarna pantera", „Faworyta".

 

sobota, 09 lutego 2019, kubadybalski

Polecane wpisy